Je nutné spestriť jedálniček mojej 22-mesačnej dcérky?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom jedálnička 22-mesačnej dcérky, ktorá váži 10 kg. Jej pôrodná váha bola 2 900 g.

8:00 vstáva.
Okolo 8:30 - 9:00 má raňajky. Skoro vždy je to mliečna kaša z 2 dcl vody, prípadne krupica. Keďže nechce ráno veľmi jesť, toto nám vyhovuje. Keď jej urobím chlebík, alebo niečo, čo by jedla sama, nezje skoro nič.
O 11:00 - 11:30 má hustú polievku, striedam jej rôzne. Zje plnú misku, odhadom možno cez 400 ml. Polievky má rada.
Spí od 12:00 - 14:30.
Okolo 15:00 má obed. Papá väčšinou to, čo jeme my. Čiže mäsko, bezmäsité, ryby. Naberám jej okolo 250, max. 300 g. Väčšinou zje všetko, ale niekedy len polovicu.
Okolo 17:00 - 17:30 spapá jogurt. Kupujem veľké jogurty 200 - 250 g.
O 20:00 má buď polievku, alebo nechce a dá si len 150 ml mlieka. Nadránom sa budí ešte na mlieko, to vypije okolo 200 ml. Nezáleží na tom, či mala na večeru.

Ako odstránim nočné pitie mlieka?

Ponúknuť vodu nepomáha. Už som skúsila jej dať večer aj polievku a potom ešte ponúknuť mlieko, no nevypila ho.

Je takýto jedálniček dostačujúci, alebo by som mala niečo pridať?

Čerstvé ovocie a zeleninu mi zje výhradne v lete, keď si sama zoberie vonku to, čo si pestujeme. Cez zimu si dá maximálne jablko alebo cherry paradajky. To je však iba výnimočne. Sem tam zje kapsičku, ktorú jej plním domácou výživou.

Je nízka váha mojej dcérky v poriadku?

Ďakujem

Dobrý deň,

v strave mi chýba ovocie. To by som doplnila - pokojne aj denne mixované kapsičky. Lepšie ako nič.

Okolo 19:30 by ešte mohla niečo zjesť. Striedať 1x týždenne: chlebík, crosiant, muffin, vajce na tvrdo, praženica, párky, zelenina so syrom. Respektíve čo jej bude chutiť (len tie párky by som viac ako 1x týždenne nedávala).

Nočné mliečko - skúste sa s ňou dohodnúť. Vysvetlite prečo jej ho už nechcete dávať. Je dosť možné, že ho ešte proste vyžadovať bude. Má na to v tomto veku ešte právo.

Váha je nižšia ako normálna, neviem či si tak išla odjakživa, ale osobne by som pátrala po základných možných patológiach prečo to tak je. Je možné, že je to jej nižším apetítom, ale chcela by som vylúčiť najčastejšie alternatívy ako celiakia, ochorenie štítnej žľazy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas