Je očkovanie proti kiahňam bezpečné a má význam?

Zodpovedané
12. okt 2021

Dobrý deň,

na základe podcastu mamagang som sa rozhodla dať trojročného syna zaočkovať proti ovčím kiahňam. Čoskoro ide do škôlky a ja do roboty.

Náš pediater bol však prekvapený, lebo vraj túto vakcínu podáva minimálne a že ďalšie očkovanie v rozmedzí jeho 3 rokov života je príliš veľa na organizmus. Vraj ešte spracováva vakcíny podané do 18. mesiacov. Avšak rozhodnutie nechal na nás.

Syn zatiaľ neprekonal nejaké závažné ochorenia, len klasické detské soplíky, bronchitídu a šiestu chorobu.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

nesúhlasím s názorom, že očkovanie je príliš veľa na organizmus. To je niečo ako medicínsky hoax. Ak by dieťatko ochorenie prekonalo, to na organizmus nie je veľa? Ale očkovanie je? Nedáva to bohužiaľ zmysel.

Myslím, že aj v podcaste som to spomínala, že toto očkovanie dlho nebolo k dispozícii, resp. nie je u nás ešte "populárne". V mnohých západných krajinách je súčasťou povinných očkovaní. Ja som za, presne pre tie dôvody, ktoré som spomínala.

Rozhodnutie je však vždy na rodičovi. Je vysoká šanca, že dieťatko ochorenie prekoná bez komplikácii. Vždy je však nutná izolácia minimálne 10 dní - dieťatka aj niekoho pri ňom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas