Je postačujúci jedálniček pre moje 11 kg vážiace 9-mesačné dieťa?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý deň,

syn má 9 mesiacov a 11 kg a chcem sa poradiť ohľadom jeho jedálnička. Všade čítam, že sa deťom podáva aj druhá večera. Mne to však príde, že to by sa už prejedal. Keď ráno vstane, vypije 180 ml mlieka. Na raňajky má pečivo s nátierkou alebo džemom. Obeduje príkrm s mäsom, prípadne čokoľvek iné, čo už máme zavedené. Olovrantuje detskú výživu, kašu alebo jogurt. Pred spaním ešte vypije 180 ml mlieka a rovnaké množstvo aj v noci. Medzi jedlami samozrejme chrumká nejaké drobnosti alebo ovocie.

Je to postačujúci jedálniček?

Mám niečo zmeniť, vyňať a doplniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

jedálniček by som trošku pozmenila. Dieťa do roka nemá mať v strave pridávaný cukor - ktorý obsahuje každý džem. To by som teda vyhodila. Po roku sporadicky, nie na dennej báze.

Ďalej nie je ideálny návyk podzobkávanie pomimo. Snažíme sa deti učiť pravidelnosti - jesť 4x - 5x denne. Podzobkávanie je pomerne zlý zlozvyk dospelákov a môže viesť k odmietaniu hlavných chodov, ktoré sú nutrične dôležitešie. Ďalej vedie k obezite a aj k zvýšenému zubnému kazu.

Takže po raňajkách (ak to harmonogram dovoľuje) by som dala na desiatu kus ovocia (v tomto veku max 100 g na deň). Následne na obed mäsovo-zeleninový príkrm (obmena s vajcom a strukovinou). Po spánku môže byť olovrant na "prejedenie" napríklad zopár chrumiek v kočíku. A pred alebo po kúpaní by som zaradila klasickú večeru - či už kašu či jogurt, zeleninovú polievočku, cestovinu... Priamo pred spaním mliečko.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas