Je potrebná antibiotická liečba pri hemofilus influenza, keď dieťa nemá žiadne príznaky?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

ja a aj manžel sme mali pozitívny nález vo výtere z hrdla na ORL (mňa dlhodobo bolieva hrdlo a manžel z titulu či nie je prenášač). Pre istotu sme dali urobiť výter aj 21-mesačnej dcérke, hoci nejaví žiadne ťažkosti.

Vyšiel jej v hrdle hemofilus influenza (iný nález ako u mňa a manžela - manžel mal streptokoka bez príznakov a ja aj enterokok a hemofilus parainfluenza).

Nos mala čistý. Lekár povedal, že je na nás či jej chceme nasadiť antibiotickú liečbu. Nejaví ťažkosti (ešte nikdy nemala antibiotiká). Má za sebou všetky povinné očkovania.

Aký je Váš názor?

Odporúčate antibiotickú liečbu?

Ďakujem

Dobrý deň,

už preventívny výter bola podľa mňa zbytočnosť. Rovnako by tak nebolo správne liečiť dieťa bez príznakov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas