Je potrebné hrčky na krku skontrolovať na sone?

Zodpovedané
22. mar 2019

Dobrý deň,

syn má 15 mesiacov a asi pred rokom som mu nahmatala na oboch stranách krku hrčky. Má ich asi 5-6 na každej strane plus jednu za uchom. Sú menšie, mäkké, pohyblivé ale akoby o niečo prichytené. Lekárka mu ich pohmatala, zobrala krv a vraj je všetko v poriadku. Prekonal šiestu chorobu, zapal močového mechúra, je očkovaný. Hrčky mal už predtým.

Nechcem robiť paniku, ale keď ho len náhodou pri hre chytim za krk, cítim samú hrčku. Nezdá sa mi, že rastú, ale aj tak mám z toho obavy. Nie je chudý a ani nemá tenký krk. Zopár ich je vidno aj voľným okom.

Netreba ich skontrolovať na sone?

Ďakujem

Dobrý deň,

lymfatické uzliny na krku sú u detí bežne zväčšené nakoľko lymfatický systém veľmi citlivo reaguje na každý infekčný stimul, preto sa netreba strachovať.

1,5- ročné deti nie sú ideálni pacienti na sonografiu, hoci toto vyšetrenie trvá iba asi 10 minút a dieťa nebolí. Ak máte avšak aj tak obavy, opýtajte sa na možnosť sonografie krku Vašej lekárky.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas


Union zdravotná poisťovňa prináša svojim najmenším poistencom množstvo benefitov. Získajte príspevok na okuliarové rámy pre deti a veľa ďalších výhod.
www.union.sk/vyhody-pre-najmensich