Je potrebné opakovať očkovanie ročného syna?

Zodpovedané
4. júl 2022

Dobrý deň,

žijeme v zahraničí, mám ročného syna. Ide o očkovanie DKTP - Hib - HepB a Pneu. 2. dávku mal 11. 1. a 3. dávku 9. 6. (odstup bez 2 dní je 5 mesiacov). Doktorka si zle vypočítala odstupy a volala mi, že mu skôr dala vakcínu. Potrebný je 6 mesačný odstup. Odporúča mu 3. dávku pichnúť znova.

Chcem sa spýtať, či je potrebné preočkovať malého?

Je dôležitý ten odstup 6 mesiace?

Znamená to, že táto dávka nebude účinná, keďže ju dostal skôr?

Potrebujem odborný názor od vás lebo nechcem aby sa malému niečo stalo alebo aby mal nejaké príznaky neskôr. Ak je aj táto dávka bez 6 mes. odstupu účinná nebudem ho dávať preočkovávať.

Ďakujem.

Dobrý deň,

štúdie sú robené s hladinami protilátok po 6 mesiacoch, čo je stanovené za najlepší čas na preočkovanie. Určite sú však už vytvorené aj po 5 mesiacoch, neviem v akej miere. Dávka teda určite nebude neúčinná, ale môže byť menej účinná (či to je o 1% alebo o 10% vám povedať ale neviem).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas