Je potrebné sťahovanie predkožky u bábätka pri kúpaní?

Zodpovedané
6. dec 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom sťahovanie predkožky u bábätiek. Rôzne zdroje uvádzajú odlišné odpovede.

Je potrebné sťahovanie predkožky u bábätka pri kúpaní?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, máte pravdu. Názory sa v tomto veľmi rozchádzajú.

Môj je nasledovný:
U novorodeného chlapčeka je normálne, že predkožka nie je pretiahnuteľná cez glans penisu. Takýto stav trvá cca prvých 6 - 12 mesiacov života dieťaťa. Ide o tzv. fyziologickú fimózu. Fimóza = zúženie predkožky, ktoré bráni jej pretiahnutiu cez glans penisu. Jej dôvodom je aj ochrana chlapčeka pred infekciami genitálneho traktu a pred mechanickým podráždením.

Po 6. mesiaci života chlapčeka dochádza postupne k samovoľnému uvoľňovaniu predkožky od žaluďa s tým, že okolo 3. roka života sa predkožka dá pretiahnuť asi 80 - 90% chlapcov. Počas tohto obdobia by rodič mal byť sprievodcom tohto prirodzeného procesu.

Od 6. - 12. mesiaca teda môžete pri (resp po) kúpeli skúšať, či sa predkožka postupne odliepa. Manipulácia by však mala byť jemná, prirodzene rešpektujúca postupné odliepanie sa predkožky, ktorá sa bude dať sťahovať stále o čosi viac. Žiadne zásahy „nasilu“ nie sú potrebné. Ak predkožka už ide čiastočne stiahnuť, umyte obnaženú časť penisu od nečistôt (môže sa tu začať hromadiť smegma – biely mázok).

Pri násilnom preťahovaní predkožky môže dochádzať k vzniku malých trhliniek a následnému jazvovateniu. To vedie k vytvoreniu sekundárnej fimózy, ktorú je nutné riešiť zásahom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas