Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Je pre ročné dieťa vhodnejšia magnetická rezonancia s uspatím alebo bez uspatia?

Zodpovedané
18. jún 2019

Dobrý deň,

môj ročný syn má hypotóniu bruška, rúk a nôh. Mentálne je zdravý. Kvôli hypotónii bruška nás neurologička posiela na magnetickú rezonanciu. Syn má 11 mesiacov a ešte nesedí.

Lekárka nás chce objednať do Banskej Bystrice. Vraj tam detičky uspávajú. Dnes som sa dočítala o centre Jessenius v Nitre, kde sa dá MR podstúpiť aj bez uspatia. Syn sa všetkého bojí a ja neviem ako MR zvládneme.

Aký je Váš názor?

Dostal by syn len vpich do žily?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade - magnetická rezonancia je zo zobrazovacích metód najbezpečnejšia. Oproti CT vyšetreniu odpadá radiačná záťaž.

Čo sa týka samotného vyšetrenia - prebieha väčšinou cestou hospitalizácie. Dieťa sa prijme deň pred vyšetrením a v prípade normálneho priebehu sa púšťa deň po vyšetrení domov - myslím, že by to tak bolo aj v BB.

Každá celková narkóza nesie aj riziko ťažkostí pri preberaní, aspirácie a ďalších komplikácii. O tých Vás presne poučia lekári ARO, u ktorých aj budete podpisovať informovaný súhlas, že to všetko beriete na vedomie a s tým súhlasíte.

Bohužiaľ 11-mesačný chlapček určite nevydrží toto vyšetrenie bez určitej formy "pritlmenia".

Neviem presne ako to teda robia v BB - ale sú pracoviská, ktoré pred magnetickou rezonanciou nepoužívajú celkovú narkózu, ale podajú rektálne opakovane liek na pritlmenie dieťaťa. Tým pádom sa predchádza možným nežiadúcim účinkom celkovej narkózy.

Banská Bystrica je jedno z najlepších slovenských detských pracovísk plné ochotných odborníkov, ktorí Vám na všetky Vaše otázky a nejasnosti trpezlivo odpovedia. Preto by bolo najlepšie keby otázky smerujete priamo na nich, vysvetlia Vám aký postup so synčekom bude na ich pracovisku a určite to všetko dobre dopadne. 🙂


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas