Je problém, keď ročné dieťa nemáva a netlieska?

Zodpovedané
10. apr 2022

Dobrý deň,

môj syn má čerstvý rok a nie a nie tlieskať. Ani dávať pá-pá. Ukazuje krásne prstami na veci, ktoré chce a čo ho zaujíma. Do diaľky na veci, ktoré ho zaujímajú ukáže rukou. Počuje excelentne. Je veľmi živý, milý a spoločenský chlapček. Minule ako som mu čítala o zvieratkách, sám od seba ukazoval prstami na dané zvieratko v knižke. Bľaboce celý deň. Na psa raz aj zvýšil hlas, lebo mu nechcel dať hračku.

Veľakrát ma napodobňuje. A to buď slovíčka (opakuje samohlásky), tón hlasu, alebo aj moju ruku (keď mu ukážem niečo v knižke, alebo zo srandy búcham radiátor). Robí také základné veci po mne. Akonáhle si všimnem, že má náladu a opakuje, tak hneď začnem tlieskať, aby tlieskal aj on. V tom momente sa pozrie na niečo iné. Ako keby ho to nezaujímalo. Keď bol menší a chcela som tlieskať jeho ručičkami, tak ťahal ich dozadu a nedal ich. Protestoval. Teraz to už ako tak nechá a páči sa mu, keď vydá zvuk. Keď tlieskam blízko pred ním, veľakrát mi chytí ruky a hrá sa s nimi počas tlieskania.

A s mávaním, teda dávaním pá-pá tak isto. Cca pred 2 mesiacmi sa mu to páčilo. Hneď ako som ho prosila dával pá-pá intenzívne asi 2 týždne a teraz nič. Proste nedáva, nechce, ignoruje to.

Je to nejaký problém, alebo je to iba povahou?

Počuť počuje na 100% a veľmi dobre. Aj veľmi jemné a tiché zvuky.

Kamarátka má dcérky, ktoré sú o 2 mesiace mladšie. Tie dávajú pá-pá aj tlieskajú.

Ako by som ho mohla motivovať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

synček ukazuje a napodobňuje to, čo chce a nie to, čo chcete vy. Je to v poriadku, jeho vývoj mi príde bežný.

Pá-pá a tlieskať začne vtedy, keď bude chcieť. Môžete ho k tomu samozrejme motivovať nápodobou, ale nerobte si kvôli tomu vrásky, že to nateraz nerobí. Robí iné veci a začne aj toto.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas