Je pukanie kĺbov u 9 ročného dieťaťa v poriadku?

Zodpovedané
15. máj 2019

Dobrý deň,

už asi rok pozorujem každodenné pukanie kĺbov - lakťov pri vystretí a naťahovaní sa 9 ročného syna. Syn hovorí, že občas mu puká aj v kolenách, na zápästí a na palcoch na nohách.

Ako zistím, či mu chýba vápnik?

Je pukanie kĺbov u 9 ročného dieťaťa v poriadku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

tzv. pukanie v kĺbov sa vyskytuje najmä u hypermobilných ľudí, u starších ľudí, u ľudí s nedostatkom kĺbneho maziva, po úrazoch, traumách, ale aj bežne ako zvuk spôsobený uvoľňovaním plynu medzi kosťami.

Vápnik z krvi sa zisťuje odberom krvi na biochemické vyšetrenie.
Okrem hladiny vápnika je dobré vždy sledovať aj hladinu vitamínu D.

Momentálne je celosvetovo trend k nízkej hladine vitamínu D, preto najmä v zimných mesiacoch sa odporúča (celoplošne -a j dospelým ľuďom) užívanie vitamínu D.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas