Je správanie 16-mesačného syna nezvyčajné?

Zodpovedané
2. mar 2023

Dobrý deň,

mám syna, ktorý bude mať o pár dní 16 mesiacov. Už niekoľko mesiacov robí zvláštnu vec, ktorú si neviem vysvetliť. Zatne päste, zväčša do výšky svojej hlavy alebo hrude, napne sa, až sa trasie, celý očervenie a vydáva zvuky. Sú to zvuky ako keby sa zlostil (alebo tlačil). Oči má pritom otvorené a díva sa na mňa, je pri vedomí. Trvá to chvíľku, len pár sekúnd.

Robí to, keď sa hnevá alebo, keď niečo nie je po jeho vôli. Ale robí to aj vtedy, keď nie je nahnevaný - napríklad, keď ráno vstane a chodí po izbe. Vtedy veľa rozpráva svojou rečou (celkovo je veľmi "ukecaný") a pomedzi to niekoľkokrát zatne päste a očervenie. Neviem, prečo to robí. Začínam byť trochu nervózna.

Syn je inak dosť kontaktný, nosí hračky, podáva ich, hrá sa s nimi, ukazuje prstom aj celou rukou, veľa gestikuluje. Nehovorí žiadne zmysluplné slová okrem "mama", ale veľa rozpráva svojou rečou (hlásky, slabiky, rôzne zvuky.). Je energický, rád behá, zaujíma sa o okolie.

Myslíte si, že toto správanie treba riešiť s lekárom?

Ďakujem

Dobrý deň,

príde mi to ako prejav hnevu či nespokojnosti. Nateraz by som to skôr neriešila.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas