Je správne uspávať 5 mesačné dieťa prsníkom, keď sa v noci zobudí aj každú hodinu?

Zodpovedané
11. feb 2022

Dobrý deň.

máme 5 mesačného plne dojčeného syna, ktorému sa od tretieho mesiaca výrazne zhoršil nočný spánok. Do tretieho mesiaca sa za noc zobudil 2x na dojčenie. Jeho prvý spánok bol cca 4 až 4,5 hodiny a ďalší okolo 3 hodín.

Momentálne prežívame obdobie, že v noci nespí vkuse dlhšie ako 2 hodiny. Poväčšine sa nám budí aj každú hodinu. Jeho spánok je veľmi nepokojný a ľahký. Pripisujeme to aj možnému rastu zúbkov, aj keď zatiaľ nič nevidno.

Synovi sa snažíme dodržiavať režim. Spánky má počas dňa v rovnakom čase, kúpeľ v rovnakom čase a aj uspavanie. Zaspáva medzi 20 - 21 hodinou na fitlopte.

Ráno sa definitívne zobudí medzi 6 - 7 hodinou. Po uložení do postieľky je niekedy aj za 20 minút hore a vtedy to začína. Odvtedy už zaspáva len na prsníku. Zobudí sa každú hodinu, neplače, párkrát si potiahne mliečko a znovu zaspinká. Je to veľmi vyčerpávajúce.

Pre mňa je pohodlnejšie si ho v polospánku priložiť na prsník ako sa s ním prechádzať, hojdať alebo znovu skackať na fitlopte.

Je správne mu ponúkať prsník každú hodinu?

O hlad tam nejde a nemôže byť hladný každú hodinu. Bojím sa, aby si nezvykol na takého uspávanie a nebolo jeho budenie už čisto len zo zvyku, lebo vie, že dostane prsník. Bola by som rada keby sa náš a hlavne jeho spánok vrátil aspoň do tej podoby, že by sa zobudil každé 2 hodiny.

Čo môžem urobiť, zlepšiť alebo zmeniť?

Ďakujem

Dobrý deň,

rozumiem, že toto obdobie je pre Vás náročné. Predpokladám, že je to len obdobie, ktoré môže súvisieť so štvormesačnou regresiou či rastom zúbkov.

Ak však trvá už 2 mesiace, tak môžete vyskúšať nejakú spánkovú poradkyňu. Napr.www.babiesandsleep.com.

Nepredpokladám, že sa spánok vráti do predošlého stavu, ale určite sa dá robiť niečo s tým, aby budenie nebolo dlhodobo každú hodinu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas