Je to úpal?

Zodpovedané
1. júl 2022

Dobrý deň,

22-mesačný syn už štvrtý deň teplotuje. Dnes len mierna zvýšená, predtým 38+. Po podaní liekov klesla. Bez kašlíka a soplika. Trávili sme veľa dni vonku, ale celý čas mal klobúk.

Môže mať úpal?

Je nutné utekať na pohotovosť?

Resp. v pondelok navštíviť lekára?

Ďakujem

Dobrý deň,

skôr pôjde o nejaké ochorenie, nie o úpal. Ak by boli teploty cez 38 viac ako 3 dni, je vhodná diagnostika lekárom. Ak je v dobrom stave, nemusíte utekať na pohotovosť teraz, stačí ráno aby ho lekár skontroloval (vylúčiť infekciu močového traktu, herpangínu atď kde nie je prítomný kašeľ a sopeľ).

Ak už budú "len" zvýšenky do 38 st C, tak nemusíte ísť na pohovosť/lekárovi, iba pri prípadnom zhoršení stavu.

Ak by išlo o úpal, dôležité je hydratovať, nebyť na slnku viac a zabezpečiť teplotný komfort. Teploty by však netrvali tak dlho...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas