Je v poriadku dať dcéru zaočkovať povinnou MMR a až potom s Bexsero?

Zodpovedané
18. okt 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania mojej dcérky. Má 16 mesiacov a už dlhšiu dobu ju chcem dať zaočkovať proti meningokokom vakcínou Bexsero. Naša lekárka ale povedala, že očkuje nepovinné vakcíny až po všetkých 3 povinných hexavakcínach. Tie sme mali posunuté kvôli rôznym menším chorobám. Konečne už však máme všetky 3 dávky.

Aktuálne by som ju chcela teda dať zaočkovať proti meningitíde. Lekárka však povedala, že teraz by mala dostať MMR vakcínu. Ja sa ale tej meningitídy dosť obávam, čítala som si o nej veľa zlého.

Dať dcéru teraz zaočkovať povinnou MMR a až potom s Bexsero alebo opačne?

Ďakujem

Dobrý deň,

Bexsero sa môže podávať v rovnaký deň ako MMR očkovanie. Na Bexsero bývajú horúčkovité reakcie, takže veľa lekárov to radšej očkuje oddelene. V takom prípade by som asi navrhla schému Bexsero, o mesiac MMR (nechcete hneď aj proti ovčím kiahňam s vakcínou Varivax?). Následne o mesiac druhá dávka Bexsero (ak by bola očkovaná Varivaxom tak to o ďalší mesiac preočkovanie druhou dávkou). Tretia dávka Bexsero vakcíny sa následne podáva s odstupom 12 - 23 mesiacov od druhej dávky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas