Je v poriadku, keď 10 mesačný synček v horúcich dňoch menej ciká?

Zodpovedané
25. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 10 mesačného synčeka, ktorý je plne dojčený. S dojčením bojujeme a snažíme sa robiť všetko, aby nám to ešte vydržalo. Všetko bolo v posledných dňoch v poriadku, ale ako nastali tieto horúčavy, tak začal aj menej cikať. Snažím sa mu počas dňa núkať neustále tekutiny, čo sa nám darí tak všelijak. Príkrmy odmieta. Veľa sa potí. Plienku kontrolujem každé 3 hodinky. Vždy je pocikaná, moč je väčšinou bledožltý a zdá sa, že nezapácha. Je ho však oveľa menej ako kedysi. Pozorujem to hlavne ráno po prebudení. Počas dňa je v nej približne 20 ml za 3 hodiny.

Niekde som našla údaj, že detičky by mali vycikať okolo ml/kg/hod, čo v našom prípade predstavuje okolo 240 ml za 24 hodín. Posledné dni som plienočky vážila a navážila som okolo 150 ml. Počas dňa sa ešte 2x kúpkal a nie som si istá, či pri kúpaní aj necikal.

Je v poriadku, keď synček menej ciká?

Ďakujem

Dobrý deň,

rovnako my dospelí menej cikáme, nakoľko sa veľa potíme. Je to aj u detičiek úplne normálne, nie je sa čoho obávať, ak sú lienky pocikané menej. Vodu samozrejme treba ponúkať častejšie, to, že odmieta príkrmy (neviem či dlhodobo), ale k teraz v teplách to je prirodzené.

Známky dehydratácie v tomto prípade skôr treba sledovať klinicky - spavosť, nezáujem, suché sliznice a nie počet a množstvo pocikaných plienok (nakoľko sa voda z tela odvádza zvýšene potením).

Neviem prečo plienočky vážite, či bol nejaký problém predtým, alebo Vám to niekto kázal. Mne to príde ako zbytočne stresujúce pre Vás a teda by som to nerobila, ak je synček normálne sa vyvíjajúce dieťatko.

Teším sa, že sa snažíte udržať dojčenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas