Je v poriadku, keď 3-mesačné dieťa neprejavuje záujem o svojich rodičov?

Zodpovedané
1. sep 2022

Dobrý deň,

mám 3-mesačného synčeka narodeného v 36. týždni. Dlho som u neho čakala na prvý úsmev, až som sa pred týždňom konečne dočkala. Usmieva sa však iba na predmety (konkrétne na poličku v obývačke, ktorú aj veľmi rád sleduje 😁) a aj to veľmi zriedka.

Osoby ako také ho veľmi nezaujímajú, resp. udrží pekne očný kontakt. Keď príde manžel domov z roboty, tak si ho ani nevšimne, žiadna reakcia. Na nás sa vôbec neusmeje a to sme už skúsili všetky možné grimasy. Inak je veľmi vnímavý, neustále všetko okolo seba sleduje. Byt mu musím poukazovať denne aj 3x, bľaboce, hrá sa s hrázdičkou, chytá hračky. Len teda my ho moc nezaujímame.

Je v poriadku, keď dieťa v tomto veku ešte neprejavuje záujem o svojich rodičov?

Ďakujem

Dobrý deň,

dieťa v tomto veku sa štandardne zaujíma o svoje okolie, o blízke osoby (pohľadom na nich) a usmieva sa na ne cielene.

Nie je typické, že by v tomto veku tak dieťa nereagovalo. Ak by mi rodičia v ambulancii povedali takúto informáciu, bol by to pre mňa dôvod na odoslanie na neurologické vyšetrenie, aby ho videl neurológ a zhodnotil jeho stav.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas