Je v poriadku, keď 4,5 mesačné dieťa má zelenú stolicu?

Zodpovedané
26. okt 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stolice mojej 4,5 mesačnej dcérky. Materským mliekom jej viem pokryť len cca 1/3 potreby, tak od narodenia prikrmujeme. Už sme vyskúšali Nutrilon HA, Sunar HA a momentálne je na Bebe HA sensitive. Predtým mala stolicu len 2x do týždňa. Avšak ani po dvojtýždňovom užívaní Beby sa frekvencia vyprázdňovania nezmenila. Akurát je trosku redšia. Plus je stolica stále zelená, ale to bola aj pri Nutrilone aj pri Sunare.

Je to normálne?

Váži 5,5 kg (narodila sa s váhou 2 950 g), dosť často máva vetry. Tie sú niekedy bolestivé, inokedy nie - hlavne pri jedení. Papá nervózne, ale jesť chce. Teploty nemá a inak je to usmievavé dieťa.

Ďakujem

Dobrý deň,

zelená farba stolica sama o sebe, nie je problém, ak nie sú u dieťatka iné problémy - bolesti bruška, nafukovanie, krv v stolici, veľmi zapáchajúca stolica, vracanie.

Váha je v norme. Bolestivé vetry a nízka frekvencia vyprázdňovania môžu byť ukazovateľom laktózovej intolerancie ale aj alergie na bielkovinu kravského mlieka (ľahšieho stupňa). Stav by som preto konzultovala s Vaším pediatrom.

Najskôr by som asi vyskúšala nejaké lactosee free mliečko. A ak by nepomohlo, zvažovala by som predpísanie mliečka pri alergii na BKM.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas