Je v poriadku, keď 7 mesačné dieťa sa nechce pritúliť?

Zodpovedané
25. nov 2019

Dobrý deň,

dcérka má skoro 7 mesiacov. Nechce sa ani pritúliť a ani pomojkať. Keď jej chytím niekedy ručičku, tak mi ju dotiahne. Málokedy sa na mňa pozrie priamo do očí.

Inak je hravá a smeje sa.

Je to v poriadku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

sú určité známky, kedy môžeme do budúcnosti rozmýšľať nad nejakou patológiou /chorobou/ - u takto malých detí je to skôr očný kontakt a jeho udržanie. Túlenie sa, nie je úplne výpovedné - každé dieťa je totižto iné, špecifické.

Avšak či ide o nejaké ochorenie, alebo nie, sa ukáže asi časom, ako bude dieťatko dozrievať a ako bude psychomotoricky napredovať.

Ak budú aj iné odchýlky typu porucha vývinu reči, správania, odchýlky v hre, tak sa môže uvažovať nad nejakou formou porúch autistického spektra.

Nateraz je Vaša obava nie neopodstatnená. Samozrejme, že ju chápem, ale asi skôr tak povedané, že je nepravdepodobné až takmer nemožné robiť nejaký záver iba z týchto indícii.

Totižto nemusí ísť naozaj vôbec o nič - resp. o "inú" povahu dieťaťa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas