Je v poriadku, keď dcéra spáva vysoko na vankúšoch?

Zodpovedané
8. júl 2019

Dobrý deň,

mám takmer 15 mesačnú dcéru, ktorá veľmi rada spáva na vysokých vankúšoch. Odmalička spávala vo vyvýšenej polohe v postieľke a aj kočíku kvôli častému vracaniu, keď ale s prechodom na tuhú stravu ustalo, začala spávať na rovnom.

Často spí na brušku tak, že zadok dvihne dohora, nohy na kolienkach. Cez deň ju nechávame niekedy spať na gauči a ona sa vyštverá vždy na tu najväčšiu kopu vankúšov a tak zaspí. V noci sa začala pýtať k nám do postele, máme s manželom také vyššie vankúše z pamäťovej peny a máme podozrenie, že je to práve kvôli nim. Uložíme ju medzi seba, no ona sa vždy vyštverá na jeden z vankúšov a až vtedy zaspí (polohy počas spánku potom mení, pričom stále ostáva takmer polovicou tela na vankúši).

Je to z hľadiska vývoja chrbtice v poriadku?

Máme ju nechať, alebo ju nútiť spať na rovnej ploche?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

do 2.roku by dieťa nemalo mať žiaden vankúš a malo by spávať na rovnej ploche. Neviem však, či Vaša dcérka už nemá návyk, avšak bolo by vhodné ho zmeniť.

Dieťa v podstate nepotrebuje vankúš do školského obdobia, avšak veľa rodičov už im ho dá a teda dieťatko má vytvorený návyk.

Tieto deti nemajú, ak aj majú problémy s chrbticou, ktoré by boli jasne dokázané, že vznikli zo spánku na vankúši. V podstate je to teda na rodičovi ako sa rozhodne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas