Je v poriadku, keď má 16 mesačný syn 5 týždňov zvýšenú teplotu?

Zodpovedané
13. aug 2019

Dobrý deň,

môj 16 mesačný syn má už piaty týždeň zvýšenú teplotu od 37 po 37,3°C. Merané vždy v konečníku, po odpočítaní 0.5.

Situácia je sledovaná u pediatra. Lekárka mu robila krvný obraz a zistila sa iba nízky hemoglobín a železo. Dostal lieky na zvýšenie železa v krvi. Taktiež bol zvýšený parameter týkajúci sa buď alergie, alebo prípadného výskytu parazitov.

Keďže alergia sa u neho v žiadnej podobe neprejavila, vyšetruje sa stolica. Nič z vyššie uvedeného by údajne nemalo mať vplyv na zvýšenú teplotu.
Pani doktorka odporučila, že môže chodiť normálne von. Avšak nakoľko teplota ovzdušia v týchto dňoch býva nad 39°C , nezdá sa mi v poriadku vystaviť to malé telíčko riziku prehriatia vonku.

Sopeľ a ani kašeľ syn nemá. Synovi rastú očné zuby a stoličky naraz, tak je viac podráždený.

Aby toho nebolo málo, za pár dní cestujeme k moru.

Je v poriadku takto zvýšená teplota?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

najprv je potrebné napísať, že u väčšiny populácie je síce teplota v rozmedzí 36 až 37 °C. Avšak je určité percento populácie 1 - 2 %, ktoré môže mať "normálnu" teplotu pod 36°C, alebo naopak nad 37°C.

Je možná, že synova bežná teplota je 37,3°C.

Čo sa týka merania teploty, pokiaľ je synček inak zdravý, veselý a spokojný, vyvíja sa primerane, dobre pije, nemá prejavy infektu atď, tak nie je potrebné (a ani žiaduce) denné meranie telesnej teploty - hovorí až o tzv. febrilofóbii.

Teplota sa v priebehu dňa mení (ráno býva najnižšia navečer najvyššia) a pokiaľ si tým nechceme naozaj odpovedať na otázku, či je dieťa choré je takéto meranie zbytočne stresujúce pre matku aj pre dieťa.

Druhá vec, dieťa má mať pravidelný pobyt na vzduchu - ak je na priamom slnku 39°C.

Samozrejme nie na priame slnku,ale v chládku, kde povieva je mu určite lepšie ako v byte.

Ak bude dostatočne piť, v tieni mu prehriatie nehrozí.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas