Používame cookies. Viac informácií tu. OK
Zodpovedané

Je v poriadku, keď ročné dieťa málo papá?

DojčaZavádzanie detských príkrmov
21. sep 2019

Dobrý deň,

náš syn bude mať o týždeň rok. Do 6. mesiaca bol plne kojený, potom sme začali s príkrmami. Od začiatku to išlo pomaly. Má presne 9 kg, napreduje, psychomotoricky sa vyvýja a celkovo je to bystré dieťa.

Problém je, že žiadne jedlo nechce chytiť do ruky. A ani ovocie, ani zeleninu. Kŕmime ho lyžičkou. Nenútene a vždy v pohodovej atmosfére. Bývame spolu pri stole, rozprávame sa. Všetko varím čerstvé, ovocie a zeleninu máme viacmenej zo záhrady. Nekupujem kaše a ani predsnídavky.

Keď vidí chlieb a rohlík, tak sa odťahuje a zatína pery. Pečiva sa ani nedotkne. Skúšame to každý deň niekoľko týždňov. Dávame mu kôrku, rohlík, malé kúsky, s maslom aj bez masla. Nič nie je ochotný ochutnať. Takto prichádzam o veľké množstvo príkrmov, ktoré by sa dali podávať s pečivom.

Okrem toho spapá ovocie roztlačené vidličkou, jogurt, mäsovozeleninové obedy a aj obilninové kaše. Spapá pár lyžičiek a väčšinou iba tri príkrmy denne. Viac nechce. Dokrmujem ho mliekom, lebo až potom vidím, že je spokojný.

V noci sa budí každé dve hodiny. Napapá sa a spí ďalej.

Je v poriadku, keď ročné dieťa papá tak málo?

Je v poriadku, že preferuje mlieko?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

neviem akú mal pôrodnú váhu, ako priberal v dojčenskom veku, teraz je váhovo na 10 percentile, čo síce nie je ideálne (ideál 50 percentil), avšak najmä dojčené deti priberajú v tomto veku pomenej a ak nedošlo teraz náhle k zastaveniu priberania, tak by som sa z toho nestresovala (to už ale musí zhodnotiť Váš lekár).

Čo sa týka papania, treba mu dávať stravu v takej forme v akej ju toleruje - t.j. ak chce byť kŕmený tak ho treba kŕmiť, myslím si, že keď bude pripravený papkať sám, tak to robiť začne.

Rohlík, chlebík dávať kúsky do polievočky a samozrejme skúšať ponúkať. Všetko, čo píšete robíte pekne, vidím, že sa sa snažíte.

Každé dieťatko je však iné a potrebuje iný čas na to, aby začalo samostatne papkať. Deti sú navyše veľmi vyberavé. Ale papká mäso, zeleninu, ovocie s jogurtom, obilninové kaše - jeho strava je nastavená dobre.

V noci sa prsníkom asi skôr upokojuje, nie je to o preferencii mlieka, nakoľko papká aj ostatné potraviny. Je však pravdou, že keď má dieťatko vyšší príjem mliečka, tak nechce papať tuhú stravu.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová