Je v poriadku, keď sa 5 mesačné dieťa ešte nepretáča?

Zodpovedané
21. apr 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 5 mesačného dieťaťa, ktoré sa ešte nepretáča, nedáva sa ešte na bok a nevie udržať hračku. Hračku len obchytkáva a nevie ešte nič uchopiť.

Vie sa vyhadzovať zadkom, odkopáva sa nohami a posúva sa dozadu.

Naša doktorka jej dáva ešte čas, ale chcem počuť názor aj inej lekárky. Dcérka je inak veľmi vnímavé dieťa, musí vidieť všetko, čo sa okolo deje a stále sa usmieva.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v 5. mesiaci by dieťa malo pekne pásť koníčky - zdvíhať sa na predlaktia v polohe na brušku, z polohy na chrbátiku sa malo vedieť priťahovať za podané ruky do sedu, a malo by začínať siahať celou rukou po hračke. Pretáčať sa začína väčšinou až okolo 6. mesiaca.

Na orientačné vyšetrenie psychomotorického vývinu dieťaťa používame v praxi tzv. negatívne míľniky. V prípade, že u dieťaťa nastáva negatívna odchýlka od očakávaného stupňa vývoja je nutné podrobnejšie prešetrenie.

Po 5. mesiaci by už podľa literatúry dieťa malo uchopovať hračku. Ak tak nerobí, hovoríme o dosiahnutí tohto tzv. negatívneho miľníku.

Nakoľko každé dieťa je veľmi individuálne vo vývoji je možné, že to Vašej dcérke len "dlhšie trvá" a preto Vaša pani doktorka čaká a dáva jej čas. Môže však byť aj narušená psychomotorika, čo potrebuje ďalšie prešetrenia.

Po ukončenom 5.mesiaci, ak dcérka nebude uchopovať predmety je vhodné neurologické vyšetrenie, ktoré vylúči možné psychomotorické zaostávanie, aby sme si boli istí, že je všetko v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas