Je v poriadku tretie povinné očkovanie iným druhom vakcíny ako prvé dve?

Zodpovedané
13. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania.

Je v poriadku, keď doktorka dá tretie povinné očkovanie iným druhom vakcíny ako prvé dve?

Je to z dôvodu nedostupnosti vakciny. Dieťa má rok aj mesiac a takto by musel na prvý druh vakcíny čakať ešte dva mesiace.

Ďakujem

Dobrý deň,

asi ide o Hexavakcínu - prvé dve boli Infanrix hexa a teraz Hexacima (alebo naopak).

Obidve vakcíny sa môžu u nás podávať v rámci povinného očkovania dojčiat. Sú navzájom zameniteľné, keďže ide o hexavakcíny s rovnakými typmi antigénov.

Tieto vakcíny sa môžu vzájomne kombinovať v prípade potreby.

Takže áno, je to úplne v poriadku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas