Je v poriadku, že synček menej priberá?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

môj synček má 3 mesiace a 7 dní. Narodil sa 23.11.2022 s pôrodnou váhou 2 380 g. Je čisto na MM. Priberal ukážkovo do 8.2.2023. Vtedy mal v poradni 5 200 g. Mal reflux, ale teraz už nevracia vôbec.

Záhadné je, že teraz papá častejšie cez deň, aj keď nie dlho a priberá o dosť menej. Menej aj spinká. Predtým dokázal medzi poradňami pribrať aj kilo, teraz pribral polovicu, možno 400 - 500 g. Máme doma váhu vo vaničke, malého priebežne vážime. V noci sa budí raz na papanie, nechávam ho spinkať. Bojím sa, že ho budem musieť dokrmovať UM.

Je to normálne, že zrazu prestal priberať?

Ďakujem

Dobrý deň,

nenapísali ste akú má aktuálnu 3-mesačnú váhu. Podľa textu by vyplývalo, že 5 200 + 500 = 5 700g, čo je štandardná pekná váha pre tento vek.

Hmotnostné prírastky sa na poradniach budú ďalej sledovať. V prípade, že by priberal slabo (zatiaľ to tak nehodnotím), tak by som v prvom rade odporučila laktačnú poradkyňu (skontrolovať techniku dojčenia, podmienky, čas) a až následne navrhla prikrmovanie umelým mliekom. Nie je to žiadne zlo, ak dieťatko nepriberá. Krásne mu to pomôže a vy môžete ďalej pokračovať v dojčení (niekedy stačí naozaj prikrm 1x denne). To všetko sa ale uvidí. Nateraz to ešte nemusíte riešiť a dopredu sa obávať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas