Je váha predčasniatka narodeného v 32. týždni v poriadku?

Zodpovedané
17. jan 2020

Dobrý deň,

chcem sa opýtať na Váš názor ohľadom hmotnosti predčasniatka. Dcérka sa narodila v 32. týždni.s pôrodnou váhou 1 050 g. Momentálne má bio skoro 9 mesiacov a korigo 7 mesiacov. Váži cca 6 600 g.

Veľa sa hýbe, ale papá menej. Tak každé 2 hodiny. Do dňa má 4x mliečko 100 ml, max 120. Ďalej cca 100 g výživy alebo ovocia, zeleninovomäsový príkrm max 80 - 100 g. A ešte kašu z 90 ml vody. Za deň papa dokopy 7x.

Je jej váha v poriadku?

Kontrolu v nemocnici máme o mesiac.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade, nie som neonatológ. Takže toto až tak nie je otázka na mňa, ale orientačne Vám určite odpoviem.

Hmotnosť ak by sme porovnávali k zrelým donoseným detičkám, tak by nebola vyhovujúca, bola by nízka a teda by sme ju brali ako neprospievanie.

Vzhľadom k tomu, že je výrazne predčasne narodená, tak sa prihliada aj na prospievanie v čase. To znamená ako a či priberá od poslednej kontroly, či psychomotoricky napreduje.

Takže závisí aj od tohto, koľko vážila minulý mesiac, či priberá. V3. štvrťroku by to malo byť u zdravých detí cca 100g/týždenne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas