Je vhodné dať zaočkovať 12-ročného syna proti HPV?

Zodpovedané
9. mar 2023

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania proti HPV.

Je vhodné dať zaočkovať 12-ročného syna proti HPV?

Aké sú výhody a nevýhody očkovania?

Býva po očkovaní nejaká reakcia?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to vhodné.

S HPV vírusom sa za život stretne asi 80% ľudí. Z toho každý piaty infikovaný má nepríjemné zdravotné následky. Ostatných imunita si s vírusom poradí sama. Ako ochorenie sa môže prejaviť až po mesiacoch/rokoch.

Nie je pravda, že vírusom HPV sa nakazí iba človek, ktorý žije polygamným životom. Je veľmi rozšírený a už 1 sexuálny kontakt môže spôsobiť jeho prenos.

Až 99% prípadov rakoviny krčka maternice je spôsobených vírusom HPV. Je to jediná rakovina, pri ktorej je známy presný vyvolávateľ.

Je to 2. najčastejšie onko ochorenie u žien na Slovensku (15 až 44 rokov). Ročne u nás ochorenie 600 žien, zomrie 230.

Okrem toho môže spôsobiť (podľa subtypu – je ich vyše 100) genitálne a aj iné bradavice, karcinóm vulvy, pošvy, penisu, análneho otvoru a oropharyngu. To znamená, že sa týka oboch pohlaví.

Vírus patrí medzi sexuálne prenosné vírusy – je obzvlášť nebezpečný. Pred prenosom nechráni kondóm a prenosný je aj orálnymi technikami. Zároveň vírus „uteká“ imunitnému systému a po prirodzenej infekcii ostávajú detegovateľné protilátky asi iba u 50% infikovanej populácie. Tie sú nízke a nemajú ochranný efekt pred ďalšou infekciou. Preto ani prekonanie prirodzenej infekcie HPV nemôže nahradiť primárnu prevenciu – očkovanie.

Najčastejšie nežiadúce účinky: bolesť a opuch v mieste vpichu, bolesť hlavy po očkovaní, únava.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas