Je vhodné očkovanie Varivaxom, keď je dieťa v inkubačnej dobe?

Zodpovedané
10. okt 2022

Dobrý deň,

moje 20-mesačné dieťa je v inkubačnej dobe.

Dnes sa vyskytol u staršieho dieťaťa prvý výsev, podozrenie na kiahne sme nemali. Doma bol už týždeň s inou chorobou a teploty sme tým pádom po celý čas prisudzovali tej chorobe. Výsev bol dnes potvrdený aj pediatrom ako ovčie kiahne.

Má zmysel hneď v pondelok zaočkovať druhé dieťa?

Zmierni to príznaky?

Budeme potom vedieť rozlíšiť, či ide o horúčky a reakcie z očkovania alebo už samotná choroba, kedy teda očakávat vedľajšie účinky očkovania?

Je bezpečné podať Nurofen pri horúčke z očkovania Varivaxom alebo pri samotných kiahňach?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri kiahňach sa preferuje použitie paracetamolového prípravku.

Očkovanie má význam 3 (až 5) dní od exozície, teda kontaktu v inkubačnej dobe (infekčnosť je už 2 dni pred výsevom).

Myslím si, že synček už pravdepodobne nestihne túto dobu (nevidím kedy ste otázku pokladali, iba že mi prišlia na mail 10.10 o 14:01).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas