Je vhodné podávať dieťaťu umelé mlieko až do dvoch rokov?

Zodpovedané
9. feb 2023

Dobrý deň,

dcéra má 13 mesiacov a zvažujem pri nej odstavenie dojčenia kvôli zdravotným dôvodom. Chcem ju dojčiť maximálne do 1,5 roka.

Za čo jej mám nahradiť MM?

Pred 2 dennými, nočným spánkom a aj v noci si vyžaduje mlieko. Inak nemá záujem o dojčenie, len pred spánkom, keďže zaspáva na prsníku. Zvažovali sme UM kvôli vyššiemu podielu živín pre dieťa a nižšiemu obsahu bielkovín ako kravské mlieko. Cumlík a fľašu sme nikdy nepoužívali, keďže ich nechcela a nevedela používať. Mliečne výrobky konzumuje len trochu, neobľubuje ich. Bielkovín má podľa mňa dosť.

Odporúčate podávať do 2 rokoch UM?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak má dieťa pestrý jedálniček a nevypije viac ako 400 - 500 ml mlieka denne, tak pokojne môže už po 1. roku prejsť na kravské mlieko. Ak vypije viac, radila by som práve kvôli obsahu železa ešte pokračovať v umelom mlieku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas