Je vývoj mojej 11 mesačnej dcérky v poriadku?

Zodpovedané
16. sep 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom dcérky, ktorá mala 1. septembra 11 mesiacov. Sedí sama, dokáže sa otáčať za hračkou a aj si ju vziať. Trošku sa posunie po zadku a dokáže sa z ľahu sama postaviť. Vyzerá to tak, že by chcela aj štvornožkovať, ale keď sa nahne dopredu, tak sa buď vyrovná do sedu, alebo spadne na bruško. Sem tam sa jej podari sa dať na všetky štyri a pohupovať sa.

Čo sa týka stoja, tak ešte nestojí. Ale už 2 dni pozorujem, že sa chytí zábradlia postieľky a vydvihne sa na kolienka. Viac sa jej nepodarí. Keď sa chce premiestniť, tak sa len kotúľa (neštvornožkuje). V kotúľaní je už extra rýchla.

Je jej vývoj v poriadku?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

behom dní, týždňov sa určite začne aj stavať a chodiť popri nábytku.

Dieťa tomto veku by už malo loziť, asi to chce iba čas, ak by sa však nerozlozila do mesiaca.

Je potrebné zistiť, v akom stave je po neurologickej stránke - či nie je hypotonická a prípadne trošku pomôcť svalom v rozvoji rehabilitáciou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas