Je zelená a zelenohnedá stolica u 15 mesačného dieťaťa v poriadku?

Zodpovedané
2. máj 2022

Dobrý deň,

môj 15 mesačný syn má dlhodobo tmavozelenú, niekedy hnedozelenú, žlto alebo oranžovo-zelenú stolicu. Zvyčajne tvrdšiu, nakoľko odmieta piť tekutiny. Pocikaný je však často a dostatočne. Snažím sa kompenzovať tekutiny v príkrmoch (polievky, redšie kaše). Opäť som zaradila na olovrant umelé mlieko namiesto tuhej stravy, kým nebude mať mäkšiu stolicu. Umelé mlieko si dáva aj večer pred spaním a 1x v noci, výnimočne aj druhý. Papá pekne, veľké porcie. Dávam mu často cuketu a tekvicu. Do roka mal takmer denne aj mäso, teraz tak 3-4x cca 40-50 g na tých 250 g obedného príkrmu.

Mali sme podozrenie na ABKM, ktoré sa alergologickým vyšetrením nepotvrdilo. Bolo mi povedané, že výsledky v tomto veku môžu byť falošné negatívne. Vraj mám skúšať vysadiť mlieko, prípadne lepok. Synček má malé ekzematické ložiská, ktoré držíme pod kontrolou.

Je synova stolica vzhľadom na jeho jedálniček a vyššie uvedené skutočnosti v poriadku?

Niekedy zapácha viac. Inokedy nás prekvapí, že je synček pokakaný, nakoľko necítime zápach z plienky ani nevidíme, že by sa nejak veľmi snažil tlačiť. Vetry má pravidelne, nepachnúce. Inak je cez deň spokojný, hravý, v noci sa niekedy zobudí 2x, niekedy častejšie, väčšinou pri zúbkoch.

Ďakujem

PS: Fotku stolicu prikladám v druhej otázke. Prosím nezverejňovať.

Dobrý deň,

stolica vyzerá byť normálna. Viem, že tak robíte kvôli príjmu tekutín, ale v tomto veku už nie je správne, aby mal na olovrant mlieko na úkor bežnej stravy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas