Je zmena farby a frekvencie stolice 5 mesačného synčeka v poriadku?

Zodpovedané
17. máj 2022

Dobrý deň,

náš 5 mesačný synček mával stolicu viackrát denne, ale za posledné 3 dni má stolicu najviac jedenkrát denne. Zmenila sa aj jej farba na takú hnedastú s nejakými hnedými bodkami a celkom dosť zapáchajúcu.

Zatiaľ papá výlučne materské mlieko a v mojej strave za ostatné dní tiež nedošlo k zmene. Bola mi nariadená diéta kvôli atopickemu ekzému a ostatné 2 týždne doslova jem len stravu, ktorá obsahuje pšeno, jablká, morčacie a kuracie mäso, zemiaky, olej, soľ, kávu (1-2x denne) a dextróza (1 čajová lyžička do kávy). Mlieko, mliečne výrobky, vajcia, orechy, citrusy, sladkosti, čokoládu, ryby a pod. už nemám v strave viac ako 6 týždňov.

Synček už asi 8 týždňov dostáva probiotiká Probio-fix imun a ja tiež užívam probiotiká od tejto značky.

Čo prosím môže byť príčinou takejto zmeny, resp. môže to byť v poriadku?

Ďakujem

PS. Fotku prikladám v druhej otázke. Fotka nebude zverejnená

Dobrý deň,

ak synček nemá žiadne klinické ťažkosti, tak takáto zmena o ničom nesvedčí. Stolica vyzerá štandardne, hoci podľa Vašich slov je iná.

Úplne nerozumiem, či mal synček ekzem a preto máte diétu. Ak áno, tak je dôležité zaznamenávať aj stav kože. To je však už komplexnejšie a skôr na konzultáciu s lekárom, ktorý synčeka ošetruje.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas