Je zväčšená uzlina po očkovaní Bexserom nebezpečná?

Zodpovedané
2. jún 2022

Dobrý deň,

syn bol cca pol roka dozadu očkovaný druhou dávkou Bexsera. Po očkovaní do nohy mu zareagovala uzlina v slabinách poriadnym zväčšením a bolestivosťou. Hrčka bola z môjho subjektívneho pohľadu obrovská. Do 2 týždňov sa stiahla, ale nezmizla úplne. Stále je zväčšená a ľahko hmatateľná.

Po prvej dávke sa zväčšila tiež, ale nie do takej miery. Ďalšie očkovanie Nimenrixom dostal práve kvôli uzline do druhej nožičky. Tam to bolo už bez reakcie.

Je takéto dlhodobé zväčšenie uzliny normálne?

Je šanca, že sa "stiahne"?

Nie je uzlina v slabine nebezpečná?

Ďakujem

Dobrý deň,

môže byť, že uzlina sa ešte zmenší, že to chce ešte čas. V akom stave je uzlina však vie reálne ukázať iba sonografické vyšetrenie. Ak nemá žiadne iné ťažkosti, uzlina sa nezväčšuje, je pohyblivá, nebolestivá, tak by som vyčkala a dieťa by som nevystavovala zatiaľ sonografii (hoci je to úplne bezpečné a rýchle vyšetrenie, ale do cca 2 rokov sa detičky tohto vyšetrenia dosť boja...)

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas