Jedná sa u mojej 11-mesačnej dcéry o neskorý psychomotorický vývin?

Zodpovedané
15. okt 2022

Dobrý deň,

moja dcérka má 11 mesiacov. Plazí sa už druhý mesiac, ale jednu nôžku krčí inak ako druhú. Pivotuje do každej strany, otáča sa, "váľa sudy". V jedálenskej stoličke sa dokáže prisunúť, ale všetko robí na dve strany. Oprie sa aj o lakeť v polohe na boku, akoby do sedu. Ale nesedí, ani neštvornožkuje, ani sa nestavia na nôžky. Umelo ju do sedu nedávam, keď ju chce doktorka posadiť, hneď sa hádže dozadu.

Máme za sebou už 3x návštevu neurológie. Ako 4-mesačná totiž veľmi negatívne zareagovala na očkovanie a 2 mesiace vkuse plakala. Vzpierala sa, tak bola v podstate len nosená na rukách. Iné problémy nemá, "bľaboce, nadväzuje očný kontakt, jemnú motoriku má v predstihu. Ukazuje po vyzvaní už aj na správne zvieratká na obrázkoch. Pediatrička sa však neustále čuduje, že prečo ešte nesedí a nedvíha sa na nôžky. Neurologička nám dala odporučenie na cvičenie Vojtovej metódy, aj keď žiadnu diagnózu dcérke nestanovila. Len zdôraznila, aby som s ňou nepraktizovala silené posádzania či stavania na nôžky. Po cvičení mi dcérka začala dvíhať zadok do mostíka na chrbte, a tak sa posúva.

Navštívila som aj primára pediatrie. Povedal len toľko, že aj keď dcéra nie je vo vývoji podľa tabuliek, neznamená to automaticky, že je chorá a máme ešte vyčkať. S úsmevom dodal, že ona je podľa neho len pohodlná a flegmatická po otcovi. Napriek tomu som z celej situácie utrápená a neviem, čo robiť.

Je u mojej dcéry neskorý psychomotorický vývin a mám radšej navštíviť iného neurológa?

Ďakujem

Dobrý deň,

iného neurológa by som nezvažovala, skôr intenzívnejšiu rehabilitáciu fyzioterapeutom na naštartovanie.

Keďže plazí, je to iba kúsok od štvornožkovania a sedu, treba ju cvičením správne motivovať. To by skúsený fyzioterapeut mal dokázať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas