Keby bolo dieťa autista, tak by sa nepozeralo do očí vôbec?

Zodpovedané
17. aug 2021

Dobrý deň,

máme štvormesačného synčeka, ktorý sa mi nepozerá do očí stále. Pozerá na uši, vlasy, ústa. Niekedy mám pocit, že aj vedľa mňa. Ale keď sa mi nepozerá do oči a ja na neho rozprávam, tak sa usmieva, blaboce, teda zaregistruje ma a komunikuje so mnou. Aj na diaľku, keď som vo vedľajšej izbe.

Niekedy dvíha aj ruky, aby som sa k nemu priblížila a mohol študovať moju tvár. Inokedy zase, keď sa k nemu priblížim úplne, tak kričí, aby som sa k nemu nepribližovala. Keď ma uvidí, tak sa usmieva, pozerá sa na mňa, niekedy do očí a niekedy na ústa, na uši, na môj drdol na hlave, vedľa mňa.
Nechtiac už povedal mama, ga, au, gggg. Ja si myslím, že je komunikatívny. Na mňa sa na 98% usmieva stále, keď ma vidí. Aj keď sa na mu prihováram, aj keď sa na neho nepozerám. Iba si ma všimne.

Keby bolo podozrenie na autizmus, tak sa nepozerá do očí vôbec?

Neregistroval by matku, resp. iné osoby?

Druhý problém je, že nás čaká operácia slabinovej hernie v 7. mesiaci.

Môže to uspávanie uškodiť CNS bábätka?

Ďakujem

Dobrý deň,

uspávanie už prebieha tak, aby CNS neškodilo, avšak toto prekonzultujte s Aristom, ktorý bude synčeka uspávať a povie Vám, aký liek použije a aké sú nežiadúce účinky.

Čo sa týka Vašej obavy ohľadom "nekontaktu" do očí - nedá sa odpovedať. Sú autisti, ktorí oční kontakt držia čiastočne, ktorí vôbec a dokonca takí, ktorí ho držia normálne.

Diagnóza nie je v tomto veku stanoviteľná a nedá sa ani s tým nijako pracovať. Najnižší možný vek kedy sa dg stanoviť môže je okolo 2 rokov, keď by začali byť iné prejavy - poruchy komunikácie, stereotypné prejavy, chýbajúci očný kontakt, "iné správanie".

Veľa detičiek v tomto veku sleduje všetko možné a nemožné - od maminho copu, až po zapozeranie sa na hračku fascinovane ako na nič. Iba z Vami popisovaných prejavov by som preto žiadne závery nerobila a skúsila si užívať synčeka bez strachu z hrôzostrašných diagnóz, na ktoré momentálne nie je vhodné myslieť a ani zistiť či o ne v budúcnosti pôjde.

Pravdepodobnosť je pomerne malá, rovnako ako pri iných hrôzostrašných ochoreniach.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas