Kedy je možné vylúčiť autizmus a Aspergerov syndróm?

Zodpovedané
11. feb 2023

Dobrý deň,

keďže bratrancova dcérka má Aspergerov syndróm, tak sa informujem a zbieram čo najviac informácií, aby som sa mohla upokojiť, že môj synček je zdravý.

Má 22 mesiacov a urobila som mu Mchat + Asdetected. Všetko vyšlo v poriadku. Nemal ani jeden bod. Záujem o deti má. Keď k nám príde malý chlapček v jeho veku, tak sa hrajú naháňačku. Aj ho objíme, má ho rád.

Hrá sa podľa mňa pekne, tlačí autíčka, napodobňuje ich zvuk, s hasičským autom hasí akože oheň. Macíka mojká, tlačí ho v kočíku, dáva nám piť čaj, "číta" si knihy. Momentálne všetko je u neho garáž, všetko kŕmi, aj zvieratká v knihe, aj autá. Ak niekto vonku plače, hneď sa na mňa pozrie a povie, že bábo plače. A má smutný výraz tváre. Miluje objavovať. Miluje nové veci, nové prostredie. Na ihrisku, alebo len tak na ulici, ide väčšinou za detičkami, ale samozrejme niekedy si ich nevšimne, keď má dôležitejšiu "robotu" - zbieranie kameňov a paličiek. Je pozorný, rozumný, nemá amoky, nie je hašterivý, pekne spinká od narodenia. Nie je vôbec náročný. Je mu to jedno, u koho je, len nech ho zabavia.

Čo sa týka komunikácie, tak ukazovať prstom začal v 13. mesiaci. Stále mi povie ahoj, keď vojdem do izby, alebo len tak ku mne príde. Asi od 18. mesiacov opakuje po nás všetky slová, a čím ďalej, tým viac sa zdokonaľuje vo výslovnosti. Používa tie slová pekne funkčne, používa tak aj áno a nie, zatiaľ vety netvorí. Vidím nábeh aj na spájanie slov, (tato poď, mama daj), ale ešte nie aktívne. Dokončí posledné slová v riadku v básničkách, riekankách a pesničkách. S mojou pomocou vie počítať do 10. Pamätá si rozprávky, teda, ak sa opýtam, kto zjedol červenú čiapočku, čo mala červená čiapočka v košíku, tak vymenovať vie. Má podľa mňa super pamäť. Keď ideme niekam, tak večer to v slovíčkach zhrnie, začne menovať, čo videl. Ak mu pustím rozprávku v telke na pol hodinu ráno, keď sme ešte v posteli, tak všetko komentuje, opakuje, ukazuje. Aktívne mu TV nepúšťam cez deň, ani v pozadí.

Dala som ho na pol dňa aj do jaslí, a od prvého dňa pani učiteľky tvrdia, že akoby sem už patril, pekne papal, hral sa, neplakal.

Jediné, čo mi tak vadí, je to, že sa nechá kŕmiť. Pije iba z pohára so slamkou a odmieta kresliť. Vysypem mu na stôl farbičky, tak on ich uloží naspäť do boxu. Niečo minimálne si počmára, ale nič moc. Odrážadlá tiež 0 bodov. Radšej ho tlačí pred sebou, je opatrný.

Podľa vás, môžem tieto 2 choroby vylúčiť, alebo sa ešte treba obávať?

Ďakujem

Dobrý deň,

úplne ich vypustite. Váš synček je veľmi šikovný chlapček s absolútne neurotypickým napredovaním - určite žiadne známky poruchy autistického spektra.

Má svoje záujmy. Nie každé dieťa má rado odrážadlo či kreslenie - nie je to chyba.

Kŕmenie - je možno spokojný a pohodlný, tiež nič nezvyčajné. Všetko zneje v poriadku, ako šikovné dieťa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas