Kedy je správny čas na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

Zodpovedané
18. aug 2022

Dobrý deň,

viem, že vakcína proti kliešťovej encefalitíde je vhodná od jedného roka a s tým súhlasí aj moja pediatrička. Na Instagrame u záchranárky, ktorá robí kurzy prvej pomoci som sa však stretla s názorom, že do 5. rokov očkovať proti kliešťovej encefalitíde neodporúča.

Aký je Váš názor na toto očkovanie?

Aká môže byť výhoda odkladu až do vyššieho veku?

Je pravda, že kliešťovú encefalitídu od kliešťa nedostanem, ak si ho do 24 hodín odstránim?

Je ochorenie následne prenosné dieťa - rodič?

Odporúčate zaočkovanie celej rodiny?

V ktorom období roka je ochorenie najbežnejšie?

Žijeme v Trenčíne.

Ďakujem

Dobrý deň,

je pravda, že ak odstránite kliešťa čím skôr, tak sa riziko znižuje.

Ochorenie dieťa - rodič nie je prenosné.

Očkovanie sa odporúča začať v decembri/januári, aby bolo už cez leto dieťa plne chránené.

Neviem prečo niekto neodporúča, musíte sa opýtať toho lekára. Ja osobne sa riadim tým, čo je na vakcíne - teda, že očkovanie je vhodné od roka.

Ak chodíte aktívne do prírody v endemickej oblasti pre klieštovú encefalitídu, tak určite.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas