Kedy je vhodný čas na očkovanie proti kliešťovej encefalitíde?

Zodpovedané
11. mar 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom očkovania proti kliešťovej encefalitíde u detí a zaujíma ma aj postup pri ďalších očkovaniach. Dieťa má 1,5 roka a absolvovali sme povinné očkovania, naposledy pred 2 mesiacmi to bolo MMR. Chcela by som ho dať zaočkovať proti žltačke, keďže pôjde v 2 rokoch do škôlky a neskôr proti meningokokom, rozmýšľam aj nad ovčími kiahňami, keďže neboli súčasťou MMR.

V akom veku odporúčate dieťa očkovať proti kliešťovej encefalitíde?

Opakuje sa toto očkovanie každé 3 roky?

Aký postup mám zvoliť pri ostatných očkovaniach?

Ktoré ďalšie by ste odporučili?

Ďakujem

Dobrý deň,

máte vytipované dobré očkovania - meningokoky, kiahne aj hepatitída A. Osobne by som očkovania v tomto prípade určite spájala, aby pred nástupom do škôlky malo dieťa komletné kiahne a 1 dávku hepatitídy + meningokoky.

Očkovanie proti kliešťovke sa opakuje každých 3 - 5 rokov, očkovanie je možné po 1. roku života.

Postup Vám navrhne pani dotkorka. Ja by som išla asi takto: V jeden deň Nimenrix. O dva týždne Varivax + Havrix junior. O mesiac Varivax. O mesiac začať s Bexsero.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas