Kedy môže pediater predpísať hypoalergénne umelé mlieko?

Zodpovedané
29. nov 2022

Dobrý deň,

dnes som čítala, že hypoalergénne mlieko sa už nepredpisuje. Zaujímalo by ma, že či to je pravda.

Ja som silný celiatik, mám aj laktózovú intoleranciu a ŤZP preukaz. Manžel a aj syn majú ekzém. Syn bol na HA mliečku od narodenia, mal aj kortikoidy. Dlho sme sa trápili s neustupujúcimi kožnými problémami.

Naša pediatrička mi len tak medzi rečou povedala, že HA mlieka sú stále na predpis v prípade alergie v rodine. Nechcem ju spochybňovať, ale rada by som túto informáciu počula aj od iného špecialistu.

Spĺňame podmienky na predpis HA mlieka?

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, momentálne som na rodičovskej dovolenke a nemám aktuálne informácie z poisťovní.

Doteraz to bolo nasledovne:
Mlieka možno predpisovať iba pri indikácii alergie v rodine, inak nemajú zmysel a nemajú byť predpisované. Alergia, alergický ekzém zo strany otca by predurčoval, aby dieťa HA formulu v strave malo. Ani celiakia, ani laktózová intolerancia matky nie je dôvod na predpis HA formuly. Predpis je možný do 6. mesiacov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas