Kedy môže štvorročné dieťa nastúpiť do škôlky po prekonaní salmonelózy?

Zodpovedané
8. nov 2020

Dobrý deň,

moja štvorročná dcérka chytila salmonelózu z torty. Jeden večer 3x z vracala, potom mala teplotu až do nasledujúceho večera a po teplote nastúpili hnačky.

Najhoršie boli prvé 3 dni, potom sa to krásne upravovalo. Na desiaty deň už dcérka fungovala normálne, len sa občas sťažovala na bolesti bruška. Je doma už 2 mesiace, keďže výtery ma stále pozitívne.

Pred dvoma týždňami jej vyšiel jeden výter negatívny a ďalšie 2 opäť pozitívne. Už dávno nemá žiadne ťažkosti je úplne v poriadku. Hygienu dodržiavať vie. Rúčky si po toalete umýva, no i napriek tomu nás doktorka nechce pustiť do škôlky. Dcérka škôlku zbožňuje a kolektív jej veľmi chýba. Výterov sa bojí, zakaždým sa začne trochu zajakávať, čo ale našťastie rýchlo prejde.

Je normálne takto obmedzovať a trápiť malé dieťa?

Na koho sa mám obrátiť, aby mohla dcérka konečne plnohodnotné fungovať?

Na oslave, z ktorej bola spomínaná torta bolo asi 13 ľudí a každý mal ťažkosti také ako moja dcérka, no nikto to samozrejme neriešil. Po od znení príznakov veselo fungujú, pracujú a nikto ich nestraší výterom a zákazom kontaktu s inými osobami.

Ďakujem

Dobrý deň,

z infekčného hľadiska nie je dôvod, aby dcérka nešla do škôlky. Toto ochorenie nie je medziľudsky nákazlivé a pozitivita testu môže byť aj rok!

Jediné, čo býva obmedzenie je návrat do práce, ak robí človek v potravinárstve, v gastre, ale to nie je prípad dcérky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas