Kedy môžem 4,5-mesačnej dcére zaradiť do jedálnička mliečne kaše?

Zodpovedané
31. jan 2023

Dobrý deň,

mám 4,5-mesačnú dcéru a od narodenia bojujeme s jedením. Dojčila som ju do jej 3 mesiacov, ale bolo to trápenie. Dcéra vôbec nechcela byť dojčená v bdelom stave. Stále som musela vystihnúť chvíľu, keď vstane a vtedy ponúknuť prsník. Tým mlieko klesalo, ale neustále prikladanie na prsník u nej nehrozilo. Nepriberala dostatočne, preto som musela podstúpiť viacero vyšetrení. Nikde jej na nič neprišli, krvný obraz má v poriadku, železo takisto.

Teraz ju kŕmim fľašou, mojím mliekom aj umelým. Priberá, ale problém neprestal. Nikdy sa nevie najesť v bdelom stave. Stále jej musím dať fľašu až po spánku a vtedy vypije aj 170 ml mlieka. Za celý deň aj noc vypije okolo 850 ml mlieka. Je schopná od 3:00 v noci nejesť aj 7 hodín do 10:00, keď sa prebudí. Ponúkam jej mliečko odkedy vstane, ale 2x potiahne a začne hystericky plakať, vytláčať jazykom. Robí to s MM aj s UM, takže v mlieku asi problém nebude. Viem, že asi ju nútim do pitia, preto takto reaguje, ale nemôže predsa tak dlho nič nejesť. Neviem, čo mám robiť. Spolieham sa, že to bude lepšie, keď jej budem dávať príkrmy. Momentálne jedáva zeleninový príkrm, asi 50 g a onedlho pridám mäso.

Kedy jej môžem zaradiť do jedálnička aspoň mliečne kaše na raňajky?

Ďakujem

Dobrý deň,

prestávka 7 hodín v noci by nebola niečím, čo "nemôže" ak by priberala pekne. Ak priberá málo, tak je naozaj žiadúce častejšie kŕmenie.

Ak dieťa málo priberá je dobré začať s kašami skôr ako zvyčajne - majú totižto iveľa vyššiu kalorickú nálož ako zeleninový príkrm. Zaradila by som ich pokojne po 2 týždňoch od začatia prikrmovania. Nie však na raňajky, ale skôr na olovranto-večeru s tým, že obilninu odskúšať. A to najprv na obed, aby ste videli, že nemá reakciu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas