Kedy môžem dieťaťu zaviesť do stravy mliečne výrobky?

Zodpovedané
10. mar 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zavádzania mlieka do stravy dojčenej šesť mesačnej dcéry.

Čítala som, že mlieko sa nemá podávať do 1 roka, ideálne až do troch. Zároveň sa však odporúča zaviesť po zeleninovo-mäsových a ovocných príkrmoch aj mliečnu obilninovú kašu.

Neodporuje si to?

Obyčajné mlieko sa nesmie, ale v kaši sa môže?

Aký máte názor na zavedenie mliečnych výrobkov a kedy je vhodné jej ich podať?

Momentálne už bez problémov skúsila pár lyžičiek mäsovo zeleninových príkrmov a nemliečnej ryžovej kaše.

Ďakujem

Dobrý deň,

je to tak, že na pitie nie je vhodné do 1 roka kravské mlieko. Vo varenej strave však aj do roka byť môže (nie sú to také dávky).

Po roku sa tiež na pitie odporúča skôr umelé mliečko alebo materské mliečko pred kravským - toto platí do veku 3 rokov. Je to tak z dôvodu obsahu iónov a minerálov.

Čo sa týka zavádzania bielkoviny kravského mlieka, pokojne už môžete podať aj mliečnu kašu. A potom aj plnotučný (nie smotanový) probiotický jogurt.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas