Kedy najneskôr môže byť dieťa očkované Prevenarom?

Zodpovedané
23. júl 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom očkovania proti pneumokokom látkou Prevenar.

Je pravda, že ak dieťa nie je v kolektíve, prípadne nemá v kolektíve súrodenca, že môžem dať očkovať Prevenarom až neskôr?

Nie teraz v 3 mesiacoch. Čoskoro ideme na prvú dávku Hexa a druhú dávku rotavírusy. Prevenar mal byť pôvodne prvá dávka až o 6 týždňov (dala som to tak, lebo nechcela som dcérke dať naraz aj Hexa, Prevenar a Rotateq).

O možnosti dať Prevenar až pred druhými narodeninami sa pediatrička nezmienila.

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie Prevenarom je najvhodnejšie podať vtedy ako je naplánované. Ideálne zároveň s Hexou - dieťa ani matka sa tak nestresujú opakovanými návštevami doktorky.

V podstate každé očkovanie môžete na vlastné riziko odmietnuť. Nevidím v to ale dôvod - dieťa je najzraniteľnejšie práve v tomto veku.

Patogény nie sú iba v kolektíve malých detí, ale aj dospelých, preto je možná nákaza od kohokoľvek.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas