Kedy vybrať steh na čele, aby sa jazva neroztiahla?

Zodpovedané
14. apr 2019

Dobrý deň,

štvorročné dieťa má ranu v strede čela, ktorá je zašitá jedným stenom a po stranách prelepená dvomi stripmi.

Po koľkých dňoch by sa za bežných okolností mal vybrať steh na čele, aby bola čo najmenšia pravdepodobnosť, že sa jazva po vybratí roztiahne?

Ďakujem

Dobrý deň,

štandartne sa stehy vyberajú od 6 do 10 dní. Na vytvorenie jazvy okrem doby ponechania stehu vplýva aj samotné miesto kde je, ďalej typ jedinca (niektorí sú náchylní k tvorbe jaziev), ďalej zanesenie infekcie komplikujúce hojenie atď.

4-ročným deťom nie je potrebné ponechanie stehov tak dlho ako dospelým, nakoľko je u nich regenerácia rýchlejšia. Pokojne vybrať na ten 7-my deň, pozor na zanesenie infekcie, dezinfikovať, zabrániť zbytočnému zanášaniu baktérii rukami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas