Klebsiella pneumoniae vo výtere trojročnej dcérky. Aká liečba jej pomôže?

Zodpovedané
21. okt 2021

Dobrý deň,

trojročnej dcérke z výteru hrdla zistili Klebsiellu pneumoniae. Neurobili jej citlivosť na antibiotiká a už je druhýkrát za mesiac chorá. Antibiotiká jej nezaberajú ani po 10 dňoch užívania.

Má kašeľ, nádchu a červené mandle. Na krčnom nám povedali, že je to bežné, že sa to v krku bežne nachádza. Už som ochorela aj ja a výsledok steru mám Klebsiella. Pred mesiacom som mala ster čistý.

Čo mi odporúčate?

Ako liečiť dcérku?

Ďakujem

Dobrý deň,

Klebsiella sa v hrdle nachádzať môže, ale ak ako jediný patogén sa zachytila a je prítomné aj vysoké CRP, leukocyty (z krvi), prípadne teploty, tak ho treba preliečiť citlivosťou.

Ochorenie dcérky však vôbec nemusí súvisieť so zachytením Klebsielly. Môže ísť o virózu (na 90% o virózu pri týchto symptómoch ako bolesť hrdla, červené hrdlo, iba o virózu aj ide), rovnako aj u Vás.

Liečbu nechám na lekárov, ktorý dcérku vyšetrovali.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas