Kojenca bolí bruško po mojej konzumácii mliečnych výrobkov. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
7. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho 5 mesačného plne dojčeného dieťaťa. Po mojej konzumácii mlieka a mliečnych výrobkov má moje dieťa bolesť bruška a plače. Mám to už odsledované, stalo sa to viackrát. Zatiaľ som mlieko vylúčila zo stravy.

Treba to riešiť s dieťatkom u gastroenterológa?

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade vylúčte mlieko a mliečne výrobky zo stravy. Dlhodobo na 2-4 týždne. Bábätku to nerobí dobre, takže určite mu tým pomôžete. Ak sa klinika Vášho synčeka zlepší, tak určite v diéte zotrvajte, následne by stav mal zhodnotiť lekár ( či symptómy už teda nie sú).

O alergiu na bielkovinu kravského mlieka môže ísť v prípade vyskytnutia týchto príznakov (ak nie je iný dôvod) - krv v stolici, škaredá koža, respiračné infekcie, hnačky, alebo naopak zápchy, neprospievanie, nafukovanie, ale aj ako píšete bolesti bruška v zmysle dojčenských kolík, reflux.

V prípade, (aj ako je to u Vášho chlapčeka) ak ide "iba" o koliky, tak diagnóza je menej pravdepodobná, ale samozrejme to ukáže čas.

Možné je stanovenie protilátok typu IgE proti bielkovine kravského mlieka. Toto všetko je však v réžii detského lekára a gastroenterológa.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas