Koľko dávok mlieka by malo mať 6-mesačné dieťa?

Zodpovedané
16. mar 2023

Dobrý deň,

syn sa ráno prebúdza okolo 5:00 - 5:30 a vypije 220 ml mlieka. Potom asi o 3 hodiny neskôr má raňajky, ktoré pozostávajú zo 180 až 200 ml mlieka. Na desiatu má ovocie alebo ovocnú výživu, prípade detský puding od Nestlé pre deti od 6 mesiacov. Obed u neho pozostáva zo zeleninovo-mäsových jedál 1 až 2x týždenne. Na olovrant o 14:30 má opäť ovocie, výživu alebo puding. Okolo 16:30 má buď zeleninovú alebo kašovú ryžu, pohánkovú alebo krupicovú kašu, Nutrilon alebo Sunar. Pred spaním okolo 19:00 vypije 180 ml mlieka. V noci sa občas zobudí, ale ak si nežiada mlieko, tak jej ho nedávam.

Kedy môžem začať s podávaním kaše na raňajky?

Koľko dávok mlieka by malo mať bábätko vo veku 6 mesiacov?

Ďakujem

Dobrý den,

raňajky prichádzajú zväčša ako posledné okolo 10. - 12. mesiaca života dieťaťa. Predtým by ste mali ešte zaradiť niečo na olovrant (jogurt/zeleninová polievočka, neskôr občas pečivo) a posunúť večernú kašu na večer.

Čo sa týka stravovania, nerozumiem tomuto: Obed u neho pozostáva zo zeleninovo-mäsových jedál 1 až 2x týždenne. Mäsovo zeleninový obed by mal mať každý deň, je to základ stravy dojčaťa v tomto veku.

A ešte mám pre Vás jedno upozornenie. Ak mu dávate tento typ pudingov https://www.mall.sk/detske-prikrmy/nestle-yogol..., tak obsahujú cukor a sú pre dieťa do roka úplne nevhodné.

Je to mätúce, nakoľko na výrobkoch sú odporúčania vekové, ale treba vždy čítať etikety. Treba vyberať tie produkty, ktoré sú naozaj pre túto vekovú skupinu vhodné - bez pridaného cukru, medu a soli.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas