Koľko dní po doužívaní antibiotík môže byť dcérka zaočkovaná?

Zodpovedané
26. sep 2019

Dobrý deň,

s 3,5 mesačnou dcérkou sme skončili v nemocnici so silným zápalom v moči. CRP vyše 100. Boli sme tam od piatka do pondelka.

V pondelok sme navštívili našu doktorku, ktorá si správu lekársku ani neprečítala celú, lebo sme neboli objednaní a nemala na nás čas. Všetko v rýchlosti s nami prebrala len na chodbe a predpísala antibiotiká, ktoré boli v lekárskej správe určené.

Antibiotiká dcérka berie od 24.9 do 4.10. 2019. Ide o sirup Suprax každých 12 hodín po 1,5 ml.

Mali sme mat prvé očkovanie dňa 2.10.2019 a tam bude ešte užívať antibiotiká. Lekárka nám očkovanie posunula o päť dni na 9.10.2019.

Nie je to moc skoro?

Neublíži to malinkej, alebo nebudú stojí nejaké následky?

Môže mať prvé očkovanie tak skoro po antibiotikách?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

Apriori by to nebol problém - v prípade, že má výsledky dobré. Negatívne moče a zápalová aktivita už pri prepustení z nemocnice bola negatívna, tak očkovaná môže byť v tomto období po dobratí ATB a nijako jej to neuškodí.

Avšak, čo ma skôr zaráža, že dojčaťu s tak vysokou zápalovou aktivitou pri pyelonefritíde (hnisavý zápal obličky) predpísali antibiotiká iba na 10 dní.

Zvykom je minimálne 14 dní. Ak sa potom nepíše udržiavacia liečba na ďalšie 4 týždne (niektorí píšu, iní nie - názory sa rôznia), ale 14 dňová ATB liečba je podľa mňa potrebná. Čiže ja by som v nej pokračovala až do 8.10.2019.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas