Koľko pred nástupom do škôlky by som mala dať dieťa zaočkovať proti žltačke?

Zodpovedané
11. sep 2022

Dobrý deň,

zvažujem očkovanie proti žltačke.

Koľko pred nástupom do škôlky by som mala dať dieťa zaočkovať proti žltačke?

Ďakujem

Dobrý deň,

očkovanie proti žltačke typu A sa robí jednou dávkou a následnou posilňovacou tzv. booster dávkou, ktorá zabezečí dlhodobú ochranu.

Táto booster dávka sa má podať kedykoľvek medzi 6 mesiacmi a 5 rokmi, ale najlepšie medzi 6 a 12 mesiacmi po podaní prvej dávky.

Už mesiac po prvej dávke je však dobrá hladina protilátok. Takže je to na dohode s pediatrom.

Je teda vhodné, aby dieťa išlo do kolektívu aspoň mesiac po očkovaní prvou dávkou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas