Kontaktná dermatitída u 16 mesačného dieťaťa. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
3. jún 2020

Dobrý deň,

mám 16 mesačnú dcérku a od jej 11. mesiacoch sa jej začali tvoriť suché fľaky. Najprv len 1 väčší na ramene a myslela som si, či to nie je z plávania. Začala som jej to krémovať, ale nezlepšoval o sa to. Neskôr sa jej začali tvoriť malé fľaky aj v okolí plienky. Išli sme na kožné a tam nám povedali, že je to kontaktná dermatitída.

Doktorka nám predpísala Jarish a masť na večer. Na ráno Afloderm. Zlepšilo sa to, ale aj tak sa jej začali tvoriť fľaky na iných miestach. Potom to natierame tam, ale zasa sa vytvoria inde.

Prišla korona, tak sme už ku doktorke nešli. Na plávanie tým pádom tiež nechodíme, takže chlórovaná voda s tým nemá nič. Oblečenie jej pre istotu vždy žehlím z vnútornej strany.

Na večer jej dávam aj Fenistil, lebo sa škriabe. Bojím sa aj zavádzať nové príkrmy, aby sa jej to nezhoršilo.

Ak je to kontaktná dermatitída, tak má to niečo spoločné so stravovaním?

Manžel má histamínovú intoleranciu a je alergik.

Môže to mať nejaký súvis?

Čo to vlastne znamená kontaktná dermatitida?

Čo by ste mi poradili?

Ďakujem

Dobrý deň

kontaktná dermatitída znamená, že po kontakte s nejakým bližšie neurčeným cudzím materiálom dochádza k reakcii na kože. Ide teda o kontakt "vonkajší", nie o kontakt "vnútorný", takže nesúvisí s jedlom, s vírusmi, s liekmi, atď, ale s vonkajšími vplyvmi.

Avšak ak sa nález na kožičke nelepší, respektíve sa opakuje na nových miestach, môže ísť skôr o asociáciu s niečím požitým (nejakou potravinou) - či už je to mlieko, vajce, lepok.

Najvhodnejšie by bolo začať si viesť denník, čo dcérka spapká a či a aké sú prejavy na koži. Človek si to najlepšie uvedomí, keď to vidí čierne na bielom.

16-mesačné dieťa by už malo mať vyskúšané v jedle takmer všetko, ak ste so skúšaním prestali tak zasa začnite, ale teda vždy s trojdňovými odstupmi a píšte si ako koža vyzerá. Nakoľko je manžel alergik, môže ísť aj o prejav potravinovej alergie, prípadne histamínovej intolerancie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas