Ktorú vakcínu odporúčate proti meningokokom?

Zodpovedané
5. okt 2020

Dobrý deň,

mám 4 ročného syna a 10 mesačnú dcérku. Rozhodla som sa, že ich dám zaočkovať proti meningokokom.

Ktorú vakcínu odporúčate?

Je lepšia vakcína Nimenrix alebo Bexsero?

Je dobré mať obe?

Dcérka ide v novembri na 3. očkovanie hexa a prevenar.

Môže sa súčasne zaočkovať aj proti meningitíde?

Majú tieto vakcíny aj nejaké nežiaduce účinky?

Druhá otázka sa týka očkovania proti žltačke typu V - Havrix junior.

Stačí 1 dávka alebo je potrebné aj preočkovanie po nejakej dobe?

Týka sa staršieho syna.

Ďakujem

Dobrý deň,

v prvom rade - očkovacia látka Bexsero je proti Meningokokom skupiny B (u nás najčastejší vyvolávateľ ochorenia), Nimenrix proti skupine A,C,Y, W - takže sú to 2 rozdielne vakcíny.

Pre kompletnú ochranu proti Meningokokom je preto vhodné podanie oboch vakcín. Ak sa rozhodujete medzi tým, ktorú vakcínu podať, tak nakoľko meningokoky skupiny B sú najčastejším vyvolávateľom, tak skôr Bexsero (je možné od 2.mesiaca roku života, takže aj u mladšej dcérky, očkuje sa 2 dávkami s 2-mesačnými rozostupmi).

Očkovanie zároveň hexa, prevenar, meningokoky je možné (do iných častí tela), popisuje sa však vyššie riziko výskytu vedľajších príhod, najmä v zmysle zvýšenej teploty až horúčky, bolestivosti v mieste vpichu a podráždenosti dieťaťa.

Druhá otázka: Proti žltačke typu A na zabezpečenie dlhodobej ochrany, je vhodné podanie booster dávky, asi po 6.-12 mesiacoch od prvého očkovania touto vakcínou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas